TEKNOLOJİ

10 bin ucuz elektrik satıcısı aranıyor

10 bin ucuz elektrik satıcısı aranıyor

10 bin elektrik ucuz satıcısı aranıyor ; Elektrik ticareti yeni bir işkolu olarak 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Bu alandaki şirketler, yıl sonuna kadar her ilde toplamda bine yakın bayilik verecek. Siz de elektrik satarak ayda 5-10 bin TL kazanabilirsiniz.

“Elektrik piyasasında bayi olabilmeniz için işyerinizin veya vergi levhanızın olmasına gerek yoktur.”

ENERJİ piyasasında üretim ve dağıtım dışında en fazla hareketlilik şu sıralar toptan satış alanında yaşanıyor. Serbest tüketici limitinin yıldan yıla gerilemesi kapsamı genişletiyor.

Hatırlanacağı gibi, yıllık 100 bin kWh (kilovatsaat) olan serbest tüketici sınırı geçen yıl 30 bin kWh’ya kadar düşürülmüştü. İşte bu durum aylık elektrik faturası 700 TL’nin üzerinde olan aboneleri serbest tüketici kapsamına soktu. Yani başka bir deyişle, elektriğini bağlı bulunduğu dağıtım şirketi dışında herhangi bir üreticiden üstelik indirimli olarak alma hakkına kavuşmuş oldu. Bu tüketiciler artık elektriklerini pazarlıkla alabiliyor. Şu anda pek çok mağaza, alışveriş merkezi, akaryakıt istasyonu, oteller, hastaneler serbest tüketici olarak elektriğini tedarik ediyor.

Mevcut durumda Türkiye’de tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 70’i serbest tüketici kapsamına giriyor. Artık büyük ve orta ölçekli tüm ticarethaneler serbest tüketici uygulamasından yararlanabiliyor. Hatta bir apartmanda bulunan daire sahipleri bile talep birleştirme yoluyla serbest tüketici hakkından faydalanabiliyor.

Türkiye enerji piyasası için elektrik toptan satışı ve serbest tüketici kavramları çok yeni. Ancak bu alandaki gelişmeler çok hızlı. EPDK’nın serbest tüketici limitini yıldan yıla düşüreceğini açıklaması ve bunu konutlara kadar indirecek olması, girişimcilerin bu alana yönelik iştahını kabartıyor. Şu ana kadar EPDK’dan elektrik toptan satış lisansı alan şirketi sayısı 121’yi buldu. Bunların çoğu elektrik üretim şirketleri bünyesinde kurulmuş durumda. Ancak üretim portföyü olmayıp ikili anlaşmalarla ya da spot piyasadan elektrik alıp serbest tüketiciye pazarlayan çok sayıda girişimcinin kurduğu şirketler de dikkat çekiyor.

Kısacası enerji piyasasındaki pasta gün geçtikçe büyüyor. Ödediği elektrik faturası itibariyle serbest tüketici kapsamında olduğu halde bunun farkında olmayan işletmeler giderek elektriğini farklı üreticilerden indirimli almayı tercih ediyor. Bunda şirketlerin ilan ve reklam çalışmaları da etkili oluyor.
Şirketlerin EPDK’dan aldıkları lisans toptan satış adıyla anılsa da aslında yapılan iş perakende ticaret. Yani tek tek kurum veya şirketlere elektrik satıyorlar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir